![]() |
| |||||||
| #5 SG | 6-6, 211lbs | Thrashers | Experience: 3 years | ||||||||
| Born: 11/18/2004 (27) | College: None | Langerwehe, Germany |
| Attributes | ||||||||||||||||||
| INS | JPS | FT | 3PS | HND | PAS | ORB | DRB | PSD | PRD | STL | BLK | QKN | STR | JMP | STA | |||
| Current: | C+ | A- | C | B+ | C- | F | D+ | F- | F- | B- | C+ | F- | B | B | C- | A- | ||
| Potential: | C | B | B | B | D | F | D | F | F | B | C | F | ||||||
| Health: | Good | |||||||||||||||||
| Status: | Active Roster | |||||||||||||||||
| Contract | ||||||||||||||||||
| 2031 | 2032 | 2033 | 2034 | 2035 | 2036 | 2037 | 2038 | |||||||||||
| Value: | $2.665.605 | $0 | $0 | $0 | $0 | $0 | $0 | $0 | ||||||||||
| Option: | None | None | None | None | None | None | None | None | ||||||||||
| Bird Years: 3 | ||||||||||||||||||
| Season Averages | ||||||||||||||||||
| Season | LGE | TEAM | G | GS | MIN | PTS | ORB | DRB | AST | TO | A/T | STL | BLK | PF | FG% | FT% | 3P% | |
| 2031 | WBA | ATL | 11 | 0 | 9,6 | 3,2 | 0,5 | 0,3 | 0,6 | 0,8 | 0,78 | 0,3 | 0,0 | 0,9 | ,440 | ,750 | ,444 | |
| 2030 | WBA | ATL | 47 | 0 | 7,6 | 3,6 | 0,3 | 0,4 | 0,4 | 0,6 | 0,65 | 0,3 | 0,0 | 0,6 | ,457 | ,650 | ,438 | |
| 2029 | WBA | ATL | 77 | 0 | 13,4 | 5,6 | 0,5 | 0,4 | 0,7 | 1,0 | 0,75 | 0,7 | 0,0 | 1,2 | ,450 | ,673 | ,359 | |
| 2028 | WBA | ATL | 56 | 16 | 14,1 | 4,9 | 0,6 | 0,6 | 0,9 | 0,8 | 1,23 | 0,7 | 0,0 | 1,6 | ,480 | ,619 | ,366 | |
| Career | 191 | 16 | 12,0 | 4,8 | 0,5 | 0,4 | 0,7 | 0,8 | 0,87 | 0,6 | 0,0 | 1,1 | ,460 | ,659 | ,379 | |||
| Shooting Averages | ||||||||||||||||||
| Season | LGE | TEAM | FGM | FGA | FG% | FTM | FTA | FT% | INM | INA | IN% | JSM | JSA | JS% | 3PM | 3PA | 3P% | |
| 2031 | WBA | ATL | 1,0 | 2,3 | ,440 | 0,8 | 1,1 | ,750 | 0,2 | 0,6 | ,286 | 0,5 | 0,8 | ,556 | 0,4 | 0,8 | ,444 | |
| 2030 | WBA | ATL | 1,4 | 3,0 | ,457 | 0,3 | 0,4 | ,650 | 0,4 | 0,6 | ,700 | 0,3 | 1,0 | ,326 | 0,6 | 1,4 | ,438 | |
| 2029 | WBA | ATL | 2,2 | 5,0 | ,450 | 0,5 | 0,7 | ,673 | 0,8 | 1,0 | ,772 | 0,7 | 1,9 | ,374 | 0,7 | 2,0 | ,359 | |
| 2028 | WBA | ATL | 1,9 | 4,0 | ,480 | 0,5 | 0,8 | ,619 | 0,8 | 1,1 | ,677 | 0,6 | 1,3 | ,457 | 0,6 | 1,7 | ,366 | |
| Career | 1,9 | 4,0 | ,460 | 0,4 | 0,7 | ,659 | 0,7 | 0,9 | ,708 | 0,6 | 1,4 | ,393 | 0,6 | 1,7 | ,379 | |||
| Season Totals | ||||||||||||||||||||
| Season | G | GS | MIN | FGM | FGA | FTM | FTA | 3PM | 3PA | PTS | OREB | REB | AST | STL | TO | STL | BLK | PF | +/- | |
| 2031 | 11 | 0 | 106 | 11 | 25 | 9 | 12 | 4 | 9 | 35 | 5 | 8 | 7 | 3 | 9 | 3 | 0 | 10 | 1 | |
| 2030 | 47 | 0 | 358 | 64 | 140 | 13 | 20 | 28 | 64 | 169 | 16 | 33 | 17 | 13 | 26 | 13 | 1 | 27 | -121 | |
| 2029 | 77 | 0 | 1033 | 172 | 382 | 35 | 52 | 56 | 156 | 435 | 35 | 65 | 56 | 54 | 75 | 54 | 1 | 89 | -359 | |
| 2028 | 56 | 16 | 788 | 108 | 225 | 26 | 42 | 34 | 93 | 276 | 35 | 69 | 53 | 38 | 43 | 38 | 2 | 89 | -144 | |
| Career | 191 | 16 | 2285 | 355 | 772 | 83 | 126 | 122 | 322 | 915 | 91 | 175 | 133 | 108 | 153 | 108 | 4 | 215 | -623 | |
| Efficiency | ||||||||||||||||||
| Season | LGE | TEAM | TS% | PPS | AST | TO | USG | ORR | DRR | RR | PER | VA | EWA | +/- | OEFF | DEFF | ||
| 2031 | WBA | ATL | ,600 | 1,40 | 15,2 | 19,6 | 15,3 | 5,0 | 3,4 | 4,2 | 6,5 | -6,3 | -0,2 | 0,1 | 107,9 | 105,2 | ||
| 2030 | WBA | ATL | ,564 | 1,21 | 8,9 | 13,5 | 19,5 | 4,9 | 5,7 | 5,3 | 11,1 | 3,3 | 0,1 | -2,6 | 96,1 | 115,5 | ||
| 2029 | WBA | ATL | ,538 | 1,14 | 10,4 | 14,0 | 18,4 | 3,5 | 3,8 | 3,6 | 8,4 | -39,9 | -1,3 | -4,7 | 103,7 | 119,9 | ||
| 2028 | WBA | ATL | ,568 | 1,23 | 15,6 | 12,7 | 14,9 | 4,5 | 5,1 | 4,7 | 9,1 | -17,0 | -0,6 | -2,6 | 107,1 | 115,2 | ||
| Career | ,554 | 1,19 | 11,9 | 13,7 | 17,2 | 4,1 | 4,5 | 4,3 | 9,0 | -60,0 | -2,0 | -3,3 | 104,0 | 117,0 | ||||
| Playoff Averages | ||||||||||||||||||
| Season | LGE | TEAM | G | GS | MIN | PTS | ORB | DRB | AST | TO | A/T | STL | BLK | PF | FG% | FT% | 3P% | |
| 2030 | WBA | ATL | 4 | 0 | 5,8 | 1,3 | 0,0 | 0,3 | 0,8 | 0,3 | 3,00 | 0,8 | 0,0 | 0,3 | ,500 | ,000 | 1,000 | |
| 2029 | WBA | ATL | 3 | 0 | 5,7 | 1,0 | 0,3 | 0,0 | 0,7 | 0,7 | 1,00 | 0,3 | 0,0 | 1,0 | ,167 | ,500 | ,000 | |
| 2028 | WBA | ATL | 3 | 0 | 5,3 | 2,0 | 0,3 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0.00 | 0,7 | 0,0 | 0,7 | ,400 | ,500 | ,500 | |
| Career | 10 | 0 | 5,6 | 1,4 | 0,2 | 0,1 | 0,5 | 0,3 | 1,67 | 0,6 | 0,0 | 0,6 | ,333 | ,333 | ,500 | |||
| Playoff Shooting | ||||||||||||||||||
| Season | LGE | TEAM | FGM | FGA | FG% | FTM | FTA | FT% | INM | INA | IN% | JSM | JSA | JS% | 3PM | 3PA | 3P% | |
| 2030 | WBA | ATL | 0,5 | 1,0 | ,500 | 0,0 | 0,5 | ,000 | 0,0 | 0,0 | .000 | 0,3 | 0,8 | ,333 | 0,3 | 0,3 | 1,000 | |
| 2029 | WBA | ATL | 0,3 | 2,0 | ,167 | 0,3 | 0,7 | ,500 | 0,0 | 0,0 | .000 | 0,3 | 1,7 | ,200 | 0,0 | 0,3 | ,000 | |
| 2028 | WBA | ATL | 0,7 | 1,7 | ,400 | 0,3 | 0,7 | ,500 | 0,3 | 0,3 | 1,000 | 0,0 | 0,7 | ,000 | 0,3 | 0,7 | ,500 | |
| Career | 0,5 | 1,5 | ,333 | 0,2 | 0,6 | ,333 | 0,1 | 0,1 | 1,000 | 0,2 | 1,0 | ,200 | 0,2 | 0,4 | ,500 | |||
| Playoff Totals | ||||||||||||||||||||
| Season | G | GS | MIN | FGM | FGA | FTM | FTA | 3PM | 3PA | PTS | OREB | REB | AST | STL | TO | STL | BLK | PF | +/- | |
| 2030 | 4 | 0 | 23 | 2 | 4 | 0 | 2 | 1 | 1 | 5 | 0 | 1 | 3 | 3 | 1 | 3 | 0 | 1 | 3 | |
| 2029 | 3 | 0 | 17 | 1 | 6 | 1 | 2 | 0 | 1 | 3 | 1 | 1 | 2 | 1 | 2 | 1 | 0 | 3 | -17 | |
| 2028 | 3 | 0 | 16 | 2 | 5 | 1 | 2 | 1 | 2 | 6 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | -13 | |
| Career | 10 | 0 | 56 | 5 | 15 | 2 | 6 | 2 | 4 | 14 | 2 | 3 | 5 | 6 | 3 | 6 | 0 | 6 | -27 | |
| Playoff Efficiency | ||||||||||||||||||
| Season | LGE | TEAM | TS% | PPS | AST | TO | USG | ORR | DRR | RR | PER | VA | EWA | +/- | OEFF | DEFF | ||
| 2030 | WBA | ATL | ,400 | 1,25 | 33,3 | 11,1 | 11,8 | 0,0 | 7,7 | 3,0 | 10,0 | -0,2 | 0,0 | 0,8 | 113,6 | 106,8 | ||
| 2029 | WBA | ATL | ,286 | 0,50 | 18,2 | 18,2 | 20,6 | 6,3 | 0,0 | 3,0 | -3,6 | -3,7 | -0,1 | -5,7 | 78,0 | 128,9 | ||
| 2028 | WBA | ATL | ,500 | 1,20 | 0,0 | 0,0 | 13,8 | 10,0 | 0,0 | 4,8 | 11,2 | 0,2 | 0,0 | -4,3 | 78,8 | 125,8 | ||
| Career | ,389 | 0,93 | 19,2 | 11,5 | 15,1 | 4,3 | 2,4 | 3,4 | 6,2 | -3,7 | -0,1 | -2,7 | 91,5 | 119,5 | ||||
| Career Highs | ||||||||||||||
| Type | PTS | OREB | REB | AST | STL | BLK | TO | FGM | FGA | FTM | FTA | 3PM | 3PA | |
| Season | 10 | 2 | 4 | 2 | 2 | 0 | 3 | 4 | 8 | 4 | 4 | 2 | 3 | |
| Playoff | 6 | 1 | 1 | 1 | 2 | 0 | 1 | 2 | 4 | 1 | 2 | 1 | 2 | |
| Career | 19 | 4 | 7 | 5 | 6 | 1 | 7 | 8 | 16 | 4 | 6 | 4 | 10 | |
| Game Logs | ||||||||||||||||||
| Date | Opp | W/L | MIN | FGM | FGA | FTM | FTA | 3PM | 3PA | PTS | ORB | REB | AST | TO | STL | BLK | PF | +/- |
| 10/27 | BRO | W | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | -4 |
| 10/30 | LON | W | 3 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
| 11/5 | AZ | W | 3 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | -3 |
| 11/11 | AZ | W | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | -2 |
| 11/20 | MIA | W | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 |
| 12/2 | CAL | W | 11 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 |
| 12/4 | CHI | W | 2 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | -5 |
| 12/6 | CAL | W | 12 | 2 | 4 | 3 | 4 | 1 | 3 | 8 | 1 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 3 | -2 |
| 12/11 | BAR | W | 14 | 2 | 4 | 0 | 0 | 1 | 2 | 5 | 2 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 |
| 12/12 | FL | W | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | -1 |
| 12/14 | LV | W | 2 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | -6 |
| 12/16 | CAL | W | 25 | 4 | 6 | 0 | 0 | 2 | 3 | 10 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 11 |
| 12/17 | AZ | W | 30 | 1 | 8 | 4 | 4 | 0 | 1 | 6 | 1 | 4 | 2 | 3 | 2 | 0 | 3 | 3 |
| Awards & Achievements | |
| Season | Award |
| Transactions | |
| Date | Action |
| 28/06/2028 | Drafted by the Thrashers with pick #14 of round 1. |